Przejdź do treści

Joga dla początkujących

Joga to praktyka, która łączy w sobie spokojny ruch, oddech i medytację. Dzięki jodze możesz poprawić swoje samopoczucie i kondycję fizyczną oraz wyciszyć umysł.

Na zajęciach wykonujemy łagodne warianty asan, zwracamy uwagę na ciało i jego możliwości w danej chwili, dzięki czemu unikamy kontuzji lub nadmiernego napięcia mięśniowego. Pozwala to na stopniowe rozciąganie się i wzmacnianie, poprawiając swoją elastyczność i równowagę. Dzięki klarownym i prostym wskazówkom nauczyciela, wejdziesz powoli i bezpiecznie do pozycji a także dowiesz się, kiedy nie powinno się wybranych asan wykonywać. Nauczysz się także wykorzystywać odpowiedni dla siebie sposób oddychania.

Podczas krótkiej medytacji na początku zajęć, polegającej na obserwacji oddechu, pojawiających się myśli i doznań, możesz uspokoić umysł i poprawić koncentrację. Pomagają w tym również wykorzystywane, także podczas wykonywania asan, proste techniki oddechowe, które wprowadzają w stan wyciszenia, spokoju i relaksu.

Podczas zajęć ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się zbytnio w pozycjach. Wszelkie niedyspozycje czy problemy zdrowotne należy zgłaszać nauczycielowi, który będzie mógł zalecić inną, adekwatną do stanu zdrowia, pozycję.

Warto pamiętać, że joga to praktyka, która wymaga regularności i cierpliwości. Korzyści zdrowotne i duchowe mogą nie być widoczne od razu, ale regularna praktyka przynosi pozytywne efekty w dłuższej perspektywie czasowej. Sprzyja poprawie równowagi, także psychicznej, elastyczności, redukcji stresu i ogólnej poprawie zdrowia.

Jeśli więc myślisz o rozpoczęciu lub wznowieniu praktyki jogi, ale sądzisz, że się do tego nie nadajesz np. z powodu wieku, wagi lub niedostatecznej sprawności fizycznej, tym bardziej te zajęcia są dla Ciebie. Doświadczysz klasycznej jogi od podstaw w wielu jej aspektach.

Regularna praktyka pomaga zapobiegać chorobom, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, ogólnie chroni ciało, rozwija poczucie niezależności i wiary w siebie. Dzięki temu naturalnemu systemowi uzdrawiania i profilaktyki można uzyskać poprawę funkcjonowania organów wewnętrznych; lepszą pracę gruczołów dokrewnych (układu hormonalnego); długowieczność; poprawne oddychanie; lepszą kondycję; mniejszą podatność na stresy; emocjonalny spokój; przypływ sił witalnych a także powstrzymanie procesu starzenia.

Przygotowanie do zajęć

Dla większego komfortu i bezpieczeństwa przychodząc na zajęcia do ośrodka przynoś własną matę i koc. Jeśli chcesz skorzystać z maty ośrodkowej, przyjdź nieco wcześniej, by zdążyć ją zdezynfekować przed zajęciami (po ich zakończeniu również, płyn jest dostępny na miejscu).

Jeśli chcesz uczestniczyć on-line

Zainstaluj aplikację zoom, sprawdź czy działa i ustaw laptop lub telefon tak, żeby widzieć się i słyszeć z prowadzącym, kiedy będziesz na macie. Chcemy, w miarę możliwości, odtworzyć warunki panujące podczas tradycyjnych zajęć, kiedy jesteśmy ze sobą w jednej przestrzeni a nauczyciel może czuwać nad bezpieczeństwem uczestników. Parę minut przed zajęciami przygotuj sobie wygodne, odkurzone i – w miarę możliwości – niezagracone miejsce. Pod ręką miej koc i skarpetki – przydadzą się podczas relaksu końcowego. Zjedz przynajmniej 2,5 godziny wcześniej, załatw sprawy na tyle, żeby przez kolejne 1,5 godziny mieć czas tylko dla siebie. Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, ograniczoną możliwość wykonywania określonych ruchów, poinformuj o tym przez zajęciami mailowo lub telefonicznie.