Joga posturalna
zajęcia Klary Hirao
Na zajęciach zaprzyjaźniamy się z naszymi kręgosłupami, wykonując asany i ćwiczenia, które go wspierają i przywracają nam zdrową postawę ciała. Kluczową rolę w prawidłowym ustawieniu ciała pełni centrum posturalne, obejmujące mięśnie brzucha, dna miednicy, mięsień wielodzielny, mięśnie pośladkowe i przeponę.
Aktywacja tych mięśni w odpowiedni sposób pomaga zminimalizować siły deformujące kręgosłup podczas ruchu, tym samym przynosząc ulgę w przypadku istniejących dolegliwości. Ważne jest, aby napięcie mięśni centrum kierowało każdym naszym ruchem dlatego nasza praktyka ma na celu zwiększanie świadomości tych mięśni. Oprócz wzmacniania praktykujemy również rozluźnianie, zwłaszcza tych obszarów, które ulegają skurczowi w wyniku siedzącego trybu życia.
Na koniec każdej sesji, przed relaksacją, będziemy praktykowali techniki, które pomogą nam odbudować naturalny wzorzec oddechowy. Oddech jest mostem pomiędzy ciałem i umysłem – świadomy, swobodny oddech to spokojny umysł.
Właściwa postawa ciała:
* dodaje nam energii i zmniejsza napięcia – odpowiednie utrzymanie ciała wpływa na równowagę strukturalną, co z kolei redukuje obciążenia na mięśniach, stawach i kręgosłupie, zapobiegając niepotrzebnym napięciom i bólom, dzięki czemu lepiej wydatkujemy nasze zasoby energetyczne
* utrzymuje układ nerwowy w równowadze – utrzymanie właściwej postawy ciała redukuje presję na struktury nerwowe, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia komunikację między komórkami nerwowymi i zapewnia optymalne warunki do regeneracji nerwów i radzenia sobie ze stresem
* sprzyja trawieniu – postawa ciała wpływa na układ pokarmowy, minimalizując lub potęgując problemy trawienne takie jak wzdęcia czy refluks; utrzymanie odpowiedniej pozycji pozwala efektywniej wykorzystywać enzymy trawienne, co sprzyja prawidłowemu trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych
* regeneruje i poprawia nastrój – lepsza postawa ciała wpływa na cyrkulację krwi i dostarczanie większej ilości tlenu do narządów wewnętrznych, co przyspiesza procesy regeneracyjne i zwiększa ogólną wydolność organizmu; odpowiednia ilość tlenu jest kluczowa dla produkcji neurotransmiterów, takich jak serotonina, które wpływają na nastrój i ogólne samopoczucie a zwiększone dostarczanie tlenu do mózgu może również poprawić koncentrację, pamięć i funkcje poznawcze.
Prowadząca Klara Hirao
Jestem certyfikowaną nauczycielką jogi, ukończyłam kurs Vinyasa Yoga 200H Yoga Alliance, Samadhi Joga, Warszawa 2021 i kurs Yoga Therapy 250h, Yoga Vidya Gurukul, Trimbak, Indie 2023.
Urodziłam się w Japonii (mój tata jest Japończykiem, mama Polką), w miejscowości Fujiyoshida, u stóp góry Fuji, gdy miałam cztery lata przeprowadziliśmy się do Polski. Przez siedem lat zajmowałam się programowaniem, pracowałam w mniejszych i większych firmach, polskich i zagranicznych. Doszłam do etapu, w którym zarządzałam zespołem i ktoś mógłby powiedzieć, że odnosiłam sukcesy. Pamiętam, jak na samym początku wydawało mi się, że gdybym kiedyś doszła do chociażby połowy tej drogi, którą przeszłam, to w końcu zaznałabym spokoju i byłabym szczęśliwa. Jednak oczywiście tak się nie stało.
Moja przygoda z jogą rozpoczęła się od medytacji i książek o duchowości Wschodu. Model życia zaproponowany przez naszą kulturę dla mnie nie sprawdzał się i tak jak wielu, poszukiwałam odpowiedzi na różne pytania. Jestem wdzięczna, za to, że los pokierował mnie na duchową ścieżkę. Ostatnie dwa lata, odkąd zrezygnowałam z pracy, spędziłam w podróży. Przejechałam rowerem wybrzeże Portugalii, mieszkałam w jaskiniach na Wyspach Kanaryjskich. W tym czasie byłam też w Indiach, gdzie spędziłam miesiąc w ashramie. W swoim życiu dążę do prostoty, by chcieć mniej a nie więcej.
Przygotowanie do zajęć
Dla większego komfortu i bezpieczeństwa przychodząc na zajęcia do ośrodka przynoś własną matę i koc. Jeśli chcesz skorzystać z maty ośrodkowej, przyjdź nieco wcześniej, by zdążyć ją zdezynfekować przed zajęciami (po ich zakończeniu również, płyn jest dostępny na miejscu). Pod ręką miej koc i skarpetki – przydadzą się podczas relaksu końcowego. Zjedz przynajmniej 2,5 godziny wcześniej, załatw sprawy na tyle, żeby przez kolejne 1,5 godziny mieć czas tylko dla siebie.