Przejdź do treści

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) jest delikatną, nieinwazyjną formą terapii manualnej. Polega na bardzo delikatnym uciskaniu w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej w celu rozluźnienia zablokowanych struktur łącznotkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych. Blokady znajdują się w miejscach, na które negatywnie wpłynął stres bądź silny uraz fizyczny.

System czaszkowo-krzyżowy tworzy się w naszym organizmie jako pierwszy. Kiedy tuż po zapłodnieniu z komórek rozwija się zarodek, w pierwszej kolejności powstaje układ nerwowy a w nim układ czaszkowo-krzyżowy.

Terapeuta w czasie zabiegu wykonuje konkretne lecz delikatne układy terapeutyczne w różnych miejscach na ciele klienta: na głowie, klatce piersiowej, kości krzyżowej, stopach, przeponie, obserwując wszelkie napięcia i blokady w ciele, przywracając zrównoważenie nagromadzonych napięć i blokad, zbieranych niejednokrotnie przez całe życie. Zabieg jest bardzo łagodny i relaksujący. Zdarza się, że podczas zabiegu mogą wystąpić mimowolne ruchy ciała, reakcje emocjonalne, jak śmiech czy płacz, czy też zmiany rytmu oddechowego. Jest to naturalny proces odreagowywania.

TCK wywodzi się z osteopatii, metody leczenia opierającej się na twierdzeniu, że płyn mózgowo-rdzeniowy (opływający układ czaszkowo-krzyżowy) podlega pulsacji. Ta pulsacja wywołuje ruch kości czaszki i kości krzyżowej. Brak prawidłowej ruchomości czaszki powoduje dalekosiężne skutki w pracy układu nerwowego, hormonalnego, immunologicznego i innych. Istniejące zaburzenia równowagi napięciowej w tkankach ciała naruszają naturalny przepływ energii i zmuszają nasz organizm do angażowania sił wewnętrznych aby je kompensować. TCK, poza usuwaniem dolegliwości fizycznych, normalizuje pracę narządów wywołując bodźce, które uruchamiają procesy samoleczenia organizmu, usuwa blokady, odblokowuje emocje. TCK reguluje i koryguje napięcia i dysfunkcje układu czaszkowo-krzyżowego. Ten rodzaj terapii usprawnia układ krążenia i układ limfatyczny.Terapia poprawia krążenie w naczyniach, ukrwienie narządów i pracę układu nerwowego.

Poprzez pracę na strukturach łącznotkankowych terapia uwalnia napięcia zapisane w sferze emocjonalnej pacjenta, a więc w procesie somatoemocjonalnego uwalniania nie ma sobie równych pośród innych metod terapii manualnej. Nie ingeruje traumatycznie w ustrój, bardziej słucha niż mówi, bardziej negocjuje niż nakazuje. To jest twórcza praca z ciałem, a właściwie współpraca zgodnie z aktualnym jego potencjałem i tempem samoregulacji.

Usuwanie blokad odbywa się warstwowo, dlatego najmłodsze blokady usuwane są już podczas jednej czy dwóch terapii. Starsze wymagają pięciu, sześciu a bywa, że więcej sesji terapeutycznych.

Przeciwwskazania

* ostre stany wymagające interwencji lekarskiej
* duszności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca
* przełomy hormonalne
* agresywne nadciśnienie
* ból brzucha z objawami otrzewnowymi
* zakrzepica
* kolka nerkowa i wątrobowa
* epilepsja
* zatrucia
* zaburzenia świadomości
* świeże urazy: złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów
* krwotoki
* aktywne fazy schorzeń psychicznych

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest skuteczną formą terapii przy wielu problemach zdrowotnych takich jak:
* psychozy
* autyzm
* kłopoty z koncentracją, ADHD
* bóle i zawroty głowy
* długotrwały stres
* dysleksja
* migreny
* kłopoty ze wzrokiem i słuchem
* nawracające zapalenia uszu u dzieci
* zgrzytanie zębami
* bóle kręgosłupa i pleców
* zapalenia zatok
* napięcia, bóle i zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego
* wady wymowy
* zapalenie korzonków
* rwa kulszowa
* wszystkie urazy powypadkowe
* bolesne napięcie barków
* porażenie mózgowe
* syndrom chronicznego zmęczenia
* depresja
* problemy trawienne i wzdęcia
* bolesne miesiączkowanie
* mięśniaki macicy, torbiel jajnika, stan po usunięciu macicy
* choroby serca
* kolka u niemowląt
* pooperacyjne zdrowienie
* problemy ze snem
* choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
* dzwonienie w uszach
* samoistne porażenie nerwu twarzowego
* zapalenie stawów
* zespół urazowy nadgarstka
* chroniczne infekcje w tym nerek, infekcje i wysoka gorączka oraz wiele innych, z którymi organizm sobie radzi

Terapia jest wpisana do Międzynarodowego Wykazu Procedur Medycznych ICD 9 pod numerem: 93.3824

Co daje TCK?

Większość praktyków używających TCK określa, że ok. 85 proc. pacjentów jest zadowolona z rezultatów. Zwykle potrzeba minimum 4-5 godzinnych lub 1,5 godzinnych sesji. Liczba sesji zależy od rodzaju dysfunkcji poddawanej terapii, podczas gdy stan ostry, pourazowy może wymagać dwóch, pięciu sesji, przewlekłe choroby czy też poważne urazy mogą wymagać większej liczby wizyt.

TCK jest bardzo przyjemnym zabiegiem lubianym przez pacjentów. Wprowadza organizm w stan spokoju i równowagi. Jest komplementarna wobec medycyny akademickiej, nie wyklucza jej, ani nie zastępuje. Terapia nie leczy, zajmuje się usuwaniem blokad, równoważeniem całego ciała, by uruchomić matrycę zdrowia. Po odblokowaniu organizm podejmuje samoleczenie.

Terapia czaszkowo-krzyżowa zmniejsza napięcia w układzie nerwowym. Uwalnia pamięć komórek, odblokowuje zamrożone emocje zmieniając wzorce energetyczne. Pomaga także w dochodzeniu do równowagi po operacjach, zabiegach dentystycznych, przy problemach z bruksizmem (zgrzytanie zębami).

Bywa, że człowiek nie pamięta, że spadł z drzewa albo przewrócił się na nartach, ale jego ciało tak. Chodzi o to, by dać organizmowi impuls do wyzwolenia wewnętrznych sił, by mógł przywrócić równowagę. Delikatny dotyk terapeuty podąża za sygnałami z ciała. Myślą przewodnią TCK jest przekonanie, że zdrowie nigdy nie ginie, tylko czasem chowa się przytłoczone różnymi zdarzeniami za ściśniętymi tkankami, czy bolącym kręgosłupem. Każda nieprawidłowość ma swoją przyczynę, można do niej dotrzeć i usunąć ją przywracając naturalny ruch w organizmie.

Każda sesja jest inna, każde ciało przyswaja zmiany w swoim rytmie i czasie.