Przejdź do treści

Joga nidra

Głęboki i świadomy relaks

Joga nidra jest praktyką głębokiego, świadomego relaksu. Wbrew nazwie (joga nidra czyli joga snu), w praktyce tej staramy się utrzymać przez cały czas przytomność i nie zasnąć, podążając za wskazówkami osoby prowadzącej. Podczas praktyki jogi nidry osiągamy stan pomiędzy snem, a całkowitą przytomnością. Jest to stan przejścia, w którym możemy doświadczyć pełnej relaksacji ciała i umysłu.

Odświeżenie ciała i umysłu oraz uczucie regeneracji to pierwsze korzyści, jakich doświadczysz podczas tej praktyki. Przyjmuje się, że godzina jogi nidry może odpowiadać nawet czterem godzinom snu.

Ta praktyka jest dla Ciebie zwłaszcza, gdy potrzebujesz regeneracji, odczuwasz przemęczenie, stres, źle sypiasz lub śpisz za krótko, czujesz przeciążenie z powodu natłoku myśli i spraw. A także jeśli masz po prostu ochotę doświadczyć tej praktyki.

Jogę nidrę praktykuje się w całości w pozycji relaksacyjnej, najczęściej w pozycji savasany, choć możliwe są także inne warianty. Przygotujemy się do niej poprzez wykonanie ćwiczeń na koncentrację, ćwiczeń oddechowych oraz asan rozluźniających ciało – wszystko po to, by przyjąć jak najwięcej korzyści z praktyki.

Przygotowanie do zajęć

Dla większego komfortu i bezpieczeństwa przychodząc na zajęcia do ośrodka przynoś własną matę i koc. Jeśli chcesz skorzystać z maty ośrodkowej, przyjdź nieco wcześniej, by zdążyć ją zdezynfekować przed zajęciami (po ich zakończeniu również, płyn jest dostępny na miejscu). Pod ręką miej koc i skarpetki. Zjedz przynajmniej 2,5 godziny wcześniej, załatw sprawy na tyle, żeby przez kolejne 1,5 godziny mieć czas tylko dla siebie. Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, ograniczoną możliwość wykonywania określonych ruchów, poinformuj o tym przez zajęciami.