Przejdź do treści
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

Pooddychaj lasem. Uważny spacer w milczeniu prowadzi Agnieszka Kmieciak

28 lipca | 07:30 10:00

Jeśli lubisz spacerować po lesie w ciszy, cenisz milczącą obecność innych osób, serdecznie zapraszam.

Praktyka shinrin-yoku (kąpiel leśna, oddychanie leśne) jest popularna i powszechnie stosowana w Japonii jako forma terapii naturą. Istnieją nawet specjalne lasy i parki przeznaczone do tego celu. Trójmiejskie lasy są nie mniej atrakcyjne i zachęcające, dlatego zapraszam na spacer w ciszy o poranku.

Spacerujemy co miesiąc, w niedzielne poranki. Nie rozmawiamy, słuchamy: swojego oddechu, śpiewu ptaków, ciamkających butów na rozmokłych ścieżkach. Obserwujemy świat dookoła i ten wewnątrz nas. Nawet jeśli zaczynamy z głową nabitą myślami, zazwyczaj po dwóch godzinach kończymy ze spokojem w sercu.

Nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności czy przygotowań – wystarczą wygodne buty i ubranie.

Badania wykazują, że kąpiele leśne mają wiele korzyści dla zdrowia, w tym obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i poprawę nastroju, a także zmniejszenie objawów chorób takich jak depresja czy niepokój. Pobyt w lesie może również wpłynąć pozytywnie na układ odpornościowy i pomóc w zmniejszeniu poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego.

Shinrin-yoku to również sztuka czerpania mocy z przyrody, polegająca na uważnym obserwowaniu i czerpaniu z natury siły i inspiracji. Szukanie w naturze piękna i harmonii może doprowadzić nas do odkrycia wewnętrznej równowagi i spokoju w sobie.

Przygotowanie
Wybierz odpowiedni strój – wygodne ubranie oraz buty, które zapewnią Ci komfort podczas chodzenia. Weź też coś, na czym możesz usiąść i nie pomoczyć się od porannej rosy np. nieduży koc lub kostkę do jogi, przyda się podczas medytacji na polanie.

Spotykamy się w Gdańsku Osowej na końcu ul. Juraty pod lasem.

Zapisy do 26.VII, udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Przewodniczką po leśnych ścieżkach jest Agnieszka Kmieciak