- To wydarzenie minęło.
Pooddychaj lasem. Uważny spacer w milczeniu prowadzi Agnieszka Kmieciak
17 maja | 08:00 – 10:00
Jeśli lubisz spacerować po lesie w ciszy, cenisz milczącą obecność innych osób, serdecznie zapraszam. Praktyka shinrin-yoku (kąpiel leśna, oddychanie leśne) jest popularna i powszechnie stosowana w Japonii jako forma terapii naturą. Istnieją nawet specjalne lasy i parki przeznaczone do tego celu. Trójmiejskie lasy są nie mniej atrakcyjne i zachęcające, dlatego od 2020 r. prowadzę raz w miesiącu niedzielne, poranne spacery w milczeniu, po lesie.
Nie rozmawiamy, słuchamy: swojego oddechu, śpiewu ptaków, ciamkających butów na rozmokłych ścieżkach. Obserwujemy świat dookoła i ten wewnątrz nas. Nawet jeśli zaczynamy z głową nabitą myślami, zazwyczaj po dwóch godzinach kończymy ze spokojem w sercu.



Nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności czy przygotowań – wystarczą wygodne buty i ubranie.
Badania wykazują, że kąpiele leśne mają wiele korzyści dla zdrowia, w tym obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i poprawę nastroju, a także zmniejszenie objawów chorób takich jak depresja czy niepokój. Pobyt w lesie może również wpłynąć pozytywnie na układ odpornościowy i pomóc w zmniejszeniu poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego.
Shinrin-yoku to również sztuka czerpania mocy z przyrody, polegająca na uważnym obserwowaniu i czerpaniu z natury siły i inspiracji. Szukanie w naturze piękna i harmonii może doprowadzić nas do odkrycia wewnętrznej równowagi i spokoju w sobie.
Przygotowanie
Wybierz odpowiedni strój – wygodne ubranie oraz buty, które zapewnią Ci komfort podczas chodzenia. Na to spotkanie wybierz się bez psa, bez kijków – chcemy skupić się na cichym marszu. Spotykamy się w Gdańsku Osowej na końcu ul. Juraty pod lasem, tam też można zaparkować auto. Dla osób niezmotoryzowanych możliwy dojazd z Oliwy autobusem linii 169 i 171, a z Gdańska linią 210.
ZAPISY do 16 maja, udział w spotkaniu jest bezpłatny.