Medytacje wg Osho: taniec i cisza. Warsztat Elżbiety Dobrowolskiej
4 stycznia 2025 | 11:00 – 14:00
Medytacja stanowi jedyną odpowiedź na wszystkie problemy człowieka. Może to być frustracja, depresja, smutek, poczucie bezsensu, udręka. Problemów może być wiele, ale odpowiedź istnieje tylko jedna. Jest nią medytacja.
Osho
Bez względu na stawiane sobie wyzwania lub wewnętrzny zamęt, medytacja proponuje ścieżkę ku jasności i spokojowi. W trakcie warsztatu zostaną przedstawione dwie techniki:
OSHO Medytacja Nataraj – trwa 65 min. i dzieli się na trzy części: taniec z transową muzyką (40 min.), rozluźnienie i samoobserwację (20 min.) i radosny taniec z muzyką (5 min.). Nataraj (Król tańca) to jedno z imion boga Śiwy, którego taniec symbolizuje energie destrukcji i odradzania.
Tańcz z zapamiętaniem, ponieważ w żywiołowym tańcu energie się stapiają, a blokady znikają. W tańcu się rozpływasz – tancerz znika, zostaje tylko taniec. Taniec to jedna z najgłębszych form medytacji.
Osho
OSHO Medytacja Gourishankar – trwa 60 min. i dzieli się na cztery części: głęboki oddech (15 min.), obserwację płomienia świecy (15 min.), Latihan – spontaniczny ruch ciała (15 min.) i relaks w pozycji leżącej (15 min.).
Do medytacji przystępujemy co najmniej dwie godziny po posiłku, w wygodnym ubraniu.
Warsztat rozpocznie się półgodzinną prelekcją Uttama Kumara Mishry, który – o ile nie wystąpią problemy techniczne – połączy się z nami przez Zooma z Indii, podzieli swoim doświadczeniem medytacyjnym i udzieli wskazówek odnośnie prezentowanych technik.
Uttam Kumar Mishra urodził się w rodzinie bramińskiej. Mając 14 lat, przeczytał Bhagawadgitę i zdecydował, że poświęci się medytacji. Jako dziecko mieszkał w wiosce, której ludność prowadziła proste życie, poddane regułom natury. Spędził 14 lat głównie w świątyni Śiwy, gdzie spotykał różnych indyjskich świętych i sadhu. Bardzo wcześnie zauważył, że życie bez medytacji pozbawione jest sensu, podróżował więc po całych Indiach, wędrował po Himalajach, odwiedzał aśramy i nauczycieli, w tym mistrzów zen, aby posiąść sztukę medytacji. W końcu jego pragnienie zostało ugaszone przez Osho. Jak sam twierdzi, szukał szklanki wody, a otrzymał ocean. Od 15 lat mieszka w Punie w pobliżu aśramy Osho. Od 20 lat prowadzi warsztaty medytacji w Indiach, Japonii, Korei, Chinach i Europie. Studiował jogę w biharskiej szkole jogi i krija jogę w szkole Kaivalyadhama. Ukończył fizykę i dziennikarstwo.
Prowadząca Elżbieta Dobrowolska:
Techniki medytacyjne Osho praktykuję od 10 lat m.in. w aśramach Osho w Indiach i Nepalu (Puna, Rishikesh, Dharamsala, Dheradun, Delhi, Katmandu). Znam również aśramy Ramany Maharisziego, Meher Baby, Shivapuri Baby, Śri Aurobindo i Śri Anandymai Ma. W 2006 r. ukończyłam międzynarodowy kurs dla nauczycieli jogi (Shivananda Yoga Teachers’ Traininig Course), uzyskując certyfikat Yoga Siromani.
Opłaty: 190 zł; zapisy i wpłata 50 zł zadatku do 30.12; przy rezygnacji po 30.12 zadatku nie zwracamy; zapisy do wyczerpania miejsc.